Kolonia TPD Krotoszyn w Dźwirzynie

20180724_110518IMG_0369IMG_0351IMG_0301

W krainie gier

20 lipca rozpoczęły się kolejne kolonie zorganizowane przez Zarząd Miejski Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Krotoszynie. Celem naszego wyjazdu było Dźwirzyno, a tematem przewodnim wszelkiego rodzaju gry, oczywiście nie komputerowe. Opiekunkami – wolontariuszkami były Panie: Agnieszka Gierłowska, Magdalena Marcinkowska, Angelika Dziedzina i Monika Strakulska. Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta w Krotoszynie w ramach otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych.

Nasza przygoda rozpoczęła się od wizyty w Sławogordzie, gdzie nasze dzieci zapoznały się z średniowiecznymi wersjami gier znanych dziś jaki i tych całkiem nieznanych. Wszyscy mogli postrzelać z łuku, przeciągać linę, a także zagrać w inną wersję kręgli oraz zbijaka. Zapału nie brakowało. Po przyjeździe do ośrodka poszliśmy przywitać się z Bałtykiem i podziwiać piękny zachód słońca. Tegoroczne lato rozpieszczało nas pogodą, dlatego mieliśmy okazję zażywać kąpieli oraz wykorzystać czas na kolejne gry – Duszka, Uno. Pewnego słonecznego dnia udaliśmy się do Leonardii – Krainy Gier Drewnianych. Jest to park inspirowany twórczością Leonarda da Vinci, na terenie którego znajduje się ponad 100 różnego rodzaju gier drewnianych. Dzieci mogły zbudować wg planów Mistrza Leonarda helikopter, silnik czołgu, chodzić w kole chomika, zbudować most, przeprowadzić skarabeusze.. Można tak wymieniać bez końca. Niech o atrakcji świadczy to, że spędzone tam 3 godziny nie wystarczyły na skorzystanie ze wszystkich propozycji. Kolejnym punktem naszego programu był Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie wraz z salą tortur średniowiecznych czarownic. Zainteresowanie dzieci wzbudziła cela w której zamknięta była jedna z nich.

Z bardzo ważną misją pojechaliśmy do wioski Hobbitów, gdzie czekało na nas ważne zadanie znalezienia i zniszczenia Pierścienia. Zostaliśmy podzieleni na dwie drużyny, które musiały zmierzyć się z trudnymi zadaniami oraz postaciami czekającymi na nas na drodze. Nie wszystkie były dobre. Po znalezieniu klucza, dotarliśmy do kuźni kowala, w której został zniszczony Pierścień, natomiast w nagrodę kowal wykuł dla nas nowy pierścień. Po trudach wędrówki zjedliśmy pyszną zupę pomidorową oraz mogliśmy poznać nowe gry i zabawy.

Ogromnym zaangażowaniem cieszyły się nasze kolonijne dyskoteki, nauka tańca belgijskiego, rozgrywki sportowe i szoping. Podczas kolonii zrealizowano autorski program profilaktyki uzależnień oraz dzieci uczestniczyły w interaktywnym spektaklu profilaktycznym. Podczas naszego pobytu rozegraliśmy turniej „Farmera”, którego zwycięzcą została Roksana Dz. W tym roku walka o Kolonistę Roku była bardzo wyrównana. Jednak zwycięzcą została Natalia G. nie zabrakło również rejsu statkiem i wizyty na latarni morskiej.

Nasze codzienne zmagania i przygody można zobaczyć na profilu facebookowym, gdzie serdecznie zapraszamy.

Monika Strakulska, Agnieszka Gierłowska